Elektrické podlahové topení s topnými foliemi

Topné folie pro elektrické podlahové topení představují v pokládce podlahového vytápění. Jsou totiž pouze 0,4 milimetry tlusté a tvoří souvislou rovnou vrstvu, takže je možné přímo na ně pokládat podlahové krytiny. Na druhou stranu ovšem nejsou vhodné do vlhkých prostor, jako jsou koupelny a současně je nutné brát v potaz postavení nábytku, který by neměl být přímo na foliích.

Jak fungují topné folie

Topné folie jsou tvořeny dvěma vrstvami polyesterových nebo polyetylenových folií, které jsou teplem zalaminované k sobě. Mezi těmito foliemi jsou pak měděné pásky s postříbřenými vodiči. Samotným zdrojem tepla je pak homogenizovaná grafitová vrstva. Topné folie pro elektrické podlahové vytápění se nabízejí pouze v typizovaných šířkách a výkonech. V podstatě se dají tyto topné folie rozdělit ještě podle toho, zda jsou určeny k použití pro podlahové topení nebo pro stropní topení, kdy pak má folie ještě o něco menší tloušťku, konkrétně jen 0,3 milimetru.

Pokládka topných folií

Pokud se topné folie zakrývají tvrdými podlahovými krytinami, jako jsou dřevěné nebo laminátové plovoucí podlahy, může být nášlapná vrstva přímo na foliích. V případě kombinace se měkkými podlahovými krytinami, jako jsou koberce nebo PVC, je nutné, aby mezi nášlapnou vrstvou a topnými foliemi byla lepená podložka. Při pokládce se dají topné folie dokonce stříhat na potřebnou délku a jejich fungování tím není nijak ovlivněno. U pokládání folií by se mělo dbát na to, aby se topné plochy folií nepřekrývaly, překrývat se mohou pouze kraje, které nemají topnou funkci.

Díky snadné montáži, která nezahrnuje zalévání topné vrstvy betonem nebo použití tmelů a stěrek, jsou topné folie vhodné například do dřevostaveb. Navíc jsou flexibilnější – není u nich nutné nejprve prohřívat vrstvu betonu, v které jsou běžně zality topné rohože a kabely, díky čemuž jsou také ekonomičtější.